Hoppa till sidans innehåll

Resultat klubbtävlingar 2016


Resultat Påsksmällen

Klubbmästerskap i precision A-vapen 160602

  1. Cecilia Larsson  42 46 41 45 49 46 39  308 45 44 45  136  444
  2. Lars Dahlström  39 44 43 41 44 44 49  304 44 47 44  135  439
  3. Jörgen Persson   46 45 40 41 43 45 44  304 47 40 44  131  435
  4. Tommy Persson 23 22 25 35 35 31 31  202 25 22 33  80    282

 

Junipokalen 160611

  1. Lars Dahlström      47/29
  2. Jörgen Persson      45/26
  3. Mattias Melin        43/27
  4. Torbjörn Arvsäter 41/27
  5. Daniel Frykestam  41/27
  6. Pablo Massey        37/26
  7. Jakob Birgersson  33/23
  8. Axel Heinrich       33/20
  9. Evert Johansson   25/17
  10. Sofia Johansson    25/16
  11. Erika Johansson    10/8

Klubbmästerskap i precision B-vapen 160630

  1. Jörgen Persson     46 48 48 49 46 47 49  333 44 47 50  141  474
  2. Lars Dahlström    46 46 45 47 43 46 44  317 45 47 49  141  458
  3. Daniel Frykestam40 40 38 44 44 42 47  295 44 38 47  129  424
  4. Evert Johansson   35 47 39 41 43 42 47  294 40 43 41  124  418
  5. Cecilia Larsson    38 36 41 41 44 45 42  287 41 39 40  120  407
  6. Sven-Olof Ahltin 38 38 34 37 37 44 43  271 38 44 39  121  392

 

Julipokalen 160719

  1. Pablo Massey       47 47 50 49 48 46 47  334
  2. Jörgen Persson     48 48 46 47 43 45 43  320
  3. Lars Dahlström    43 45 48 42 46 39 45  308
  4. Evert Johansson   45 42 37 46 42 44 43  299
  5. Sven Olov Ahltin 41 38 42 33 41 42 42  279
  6. Anna Tandre         23 17 31 35 31 34 41 212

 

Klubbmästerskap i Precision C-vapen 160806

  1. Mattias Melin       46 45 46 47 44 49 47 324  45 46 46  137  461
  2. Jörgen Persson     42 49 46 47 47 47 44 322  45 45 48  138  460
  3. Daniel Frykestam 47 44 47 45 47 49 49 328  37 46 47  130  458
  4. Pablo Massey       45 47 45 45 45 44 45 316  47 47 45  139  455
  5. Cecilia Larsson    45 47 44 44 41 48 44 313  45 46 46  137  450
  6. Lars Dahlström    44 45 45 45 46 43 47 315  47 43 45  135  450
  7. Evert Johansson   47 44 45 43 48 42 44 313  41 44 41  126  439
  8. Ingvar Åhlin         42 43 43 41 44 34 40 287 47 43 44  134  421
  9. Sven Olof Ahltin  35 40 42 38 34 43 41 273 39 37 38  114  387
  10. Erika Johansson   37 40 28 36 41 39 36 257  33 40 39  112  369
  11. Anna Tandre        26 26 32 32 34 33 27 210

 

Klubbmästerskap Fält C-vapen

  1. Pablo Massey     47/36
  2. Lars Dahlström  46/35 6/6 särskj.
  3. Jörgen Persson   46/36 5/5 särskj.
  4. Robin Rådberg
  5. Evert Johansson
  6. Axel Heinrich
  7. Tommy Persson
  8. Sven Olof Ahltin
  9. Kent Eriksson
  10. Erika Johansson
  11. Anna Tandre

 

Klubbmästerskap Fält B-vapen

  1. Lars Dahlström 47/36
  2. Jörgen Persson 43/35

 

Klubbmästerskap Fält A-vapen

  1. Lars Dahlström    41/27
  2. Daniel Frykestam 40/27
  3. Pablo Massey       39/26
  4. Jörgen Persson     31/21
  5. Stefan Söderberg 26/19

 

Klubbmästerskap Fält Revolver

  1. Pablo Massey       41/27 särskj. 9/9
  2. Lars Dahlström    41/27 särskj. 8/8 5/5
  3. Jörgen Persson     41/26 särskj. 8/8 3/3
  4. Robin Rådberg     40/26
  5. Daniel Frykestam 37/26
  6. Sven-Olof Ahltin  30/20
  7. Axel Heinrich       24/18
  8. Tommy Persson    20/16

 

Kanonskyttet 2017

  1. Jörgen Persson       7 p särskj. 3p
  2. Evert Johansson      7 p särskj. 0p
  3. Lars Dahlström       6 p särskj. 1p
  4. Sofia Johansson      6 p särskj. 0p
  5. Patrick Sellman      5 p särskj. 2p
  6. Axel Heinrich          5 p särskj. 1p
  7. Ingvar Åhlin            5 p särskj. 0p
  8. Sven-Olov Ahltin     0 p

 

Handicap cupen vanns av Evert Johansson.

Länk till resultatlista Handicap cupen 2017

 

Klubbmästerskap Luftpistol

Lp 7   1. Helena Tandre        247 p

Lp 9   1. Hannes Karlsson     337p

Lp 11 1. Cecilia Tandre         370p

Lp 13 1. Leonard Tandre       362 p

          2. Rickard Henriksson 337p

          3. Tommy Rundqvist   233p

Seniorer

  1. Jörgen Persson             360p
  2. Robin Rådberg             355p
  3. Daniel Frykestam        346p
  4. Evert Johansson           335p
  5. Ingvar Åhlin                 327p
  6. Axel Heinrich               316p
  7. Patrick Sellman            304p

Julskyttet

Vet Ä

  1. Sven-Olov Ahltin FPK         27/22

DC1

  1. Anna Tandre   FPK               21/17 5p

DC2

  1. Maria Eliasson  APK             31/25

C1

  1. Evert Johansson FPK            34/29 10p
  2. Mattias Melin FPK               30/26
  3. Peter Larsson APK               26/22 10p

C2

  1. Daniel Frykestam FPK         43/35
  2. Robin Rådberg FPK             40/33 15p
  3. Torbjörn Johansson APK     40/29 5p
  4. Pär Nilsson APK                  31/23
  5. Kent Eriksson FPK              29/25
  6. Tommy Persson FPK           26/21

C3

  1. Jörgen Persson FPK             45/38 10p
  2. Greger Johansson APK        44/37 10p
  3. Anders Nilsson APK            44/35 5 p
  4. Lars Dahlström FPK            43/35 5p
Uppdaterad: 05 MAR 2017 12:43 Skribent: Jörgen Persson

Våra sponsorer

Fryksdalens Sparbank

Rindi Energi

Redovisningsbyrån

Länsförsäkringar

Postadress:
Fryksdalens PSK - Skyttesport
Jörgen Persson, Stöpafors 43
68693 Sunne

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info